Db., 2022. 04. 10. (v)
Délutáni kérdező óra.
A barátságról
Kérdés
2022-6
Kérdések:
1.) Lehet- e barátság fiú- lány vagy férfi és nő között a házasságon kívül?
2.) Van-e konkrét példa erre a Bibliában?
3.) Beszámol-e a Szentírás a nők egymás közötti barátságról, mint ahogyan az Ige beszámol Dávid és Jonatán barátságáról?
Válaszok:
Mi a barátság? Feleletként azt vegyük alapul, amit a Biblia mond. Nézzük meg a legismertebb bibliai barátságot: Dávid és Jonathán barátságát! Olv. 1Sám 18,1-4. Az Ige hangsúlyozza, hogy a Jonathán lelke egybeforrt a Dávid lelkével, és Jonathán úgy szerette őt, mint a saját lelkét. Vagyis a barátság két ember lelkének egymásra találása és kölcsönös szeretete. Nem a szellemnek, hanem a léleknek az egybe forrása. Hogy ez megtörténhessen, a feltétele az, hogy a két ember lelke hasonló legyen. Nagyon hasonló legyen a gondolkodásuk, az értékrendjük, a törekvésük, a szellemi felfogásuk, hívő embereknél az Úrral való kapcsolatuk. Ha két ember lelke összeforrt, annak nyilvánvaló bizonyítékai vannak. Nézzük, hogy volt ez Dávidnál és Jonathánnál!
1.) Nem irigykedtek egymásra. Amit olvastunk, azután történt, hogy Dávid legyőzte Góliátot. Jonathán nem irigyelte, hanem örült neki. Szemben Saullal, az apjával, akiben feltámadt az irigység, amikor az asszonyok neki csak ezret, Dávidnak pedig tízezret tulajdonítottak. Dávid sem irigykedett Jonathánra, hogy királyfi, ő meg csak egyszerű pásztorfiú.
2.) Szövetséget kötöttek. Vagyis a lelkük belső összeforrottságát abban is kifejezték, nyilvánvalóvá tették, hogy segítik, védik egymást, ha a másikat baj érné.
3.) A tehetősebb segíti a másikat. Mindenét kész a másikkal megosztani. 4. v.: Jonathán leveté felső ruháját, amely rajta volt, és Dávidnak adta, sőt hadi öltözetét is, saját kardját, kézívét és övét. Tudjuk-e, milyen érték volt ez akkor? Később ezt olvassuk: 1Sám 13:19 És kovácsot egész Izrael földén nem lehetett találni, mert a filiszteusok azt mondák: Ne csinálhassanak a zsidók szablyát vagy dárdát. 1Sám 13:22 Azért az ütközet napján az egész népnél, mely Saullal és Jonathánnal vala, sem szablya, sem dárda nem találtaték, hanem csak Saulnál és az ő fiánál Jonathánnál volt található.
4.) Jonathán elfogadta Isten akaratát. Tudta, hogy nem ő, hanem Dávid lesz a király. 1Sám 23:16-17 Felkele Jonathán, a Saul fia, és elment Dávidhoz az erdőbe, és megerősíté az ő kezét az Istenben. És monda neki: Ne félj, mert Saulnak, az én atyámnak keze nem fog utolérni téged, és te király leszel Izrael felett, és én második leszek te utánad. A jó barát elfogadta Isten akaratát, hogy Dávid az első, nem ő.
5.) A bajban a másik mellé áll. Dávid és Jonathán barátságának további alakulásáról csak annyit említek, hogy amikor Saul halára kergette Dávidot, Jonathán akkor is mellette állott, apja ellenére is. Mikor pedig Saul királysága lehanyatlott, mikor Jonathán is meghalt, és Dávid vette át a királyságot, akkor irgalmasságot cselekedett Jonathán utódaival.
Ezekből az Igékből láthatjuk, milyen az igazi barátság Isten gondolata szerint. Csak annyit tennék hozzá, hogy ennek a fényében értékeljük Urunk, J. Kr. szavát: Ján 15:13-14 Nincsen senkiben nagyobb szeretet annál, mintha valaki életét adja az ő barátaiért. Ti az én barátaim vagytok, ha azokat cselekszitek, amiket én parancsolok nektek.
Most nézzük meg a 3 feltett kérdést!
1.) kérdés: Lehet- e barátság fiú- lány vagy férfi és nő között a házasságon kívül?
Válasz: Nem lehet! Miért? Mert abból hamarosan szerelem lesz, a szerelemből pedig házasság. Ez a normális! Ha a lelkük egybeforr, ha egymással szövetséget kötnek, ha egymást mindenben segítik, stb., ez maga a házasság.
Ha pedig olyan férfi és nő között alakul ki ez a kapcsolat, akik nem léphetnek házasságra, mert pl., az egyik, vagy mind a kettő már házasságban él, akkor előbb-utóbb paráznaságot, házasságtörést követnek el.
Van sok olyan eset a világban, amikor férfi és nő, lány és fiú között barátságnak nevezett kapcsolat alakul ki. Mondom, csak barátságnak nevezik, de igazából nem az, hanem flörtölnek egymással, együtt járnak, paráználkodnak, de nem akarnak házasságot sem kötni. Mikor már megunták egymást, akkor odébb állnak, és vége a tévesen barátságnak nevezett tisztátalan kapcsolatnak.
2.) kérdés: Van-e konkrét példa erre a Bibliában? (Mármint fiú és lány közötti barátságra házasságon kívül.)
Válasz: Mivel ilyen igazi barátság nem lehet, nincs is rá példa a Bibliában. Viszont arra van példa, hogy fiú és lány közti kapcsolat szerelemhez, paráznasághoz, és végül tragédiához vezet.
Olv. 1Móz 34:1-4. Kiemelem a 3-4. verset: És ragaszkodék az ő lelke Dínához a Jákób leányához, és megszereté a leányt és szívéhez szól vala a leánynak. Szóla pedig Sekhem Khámornak az ő atyjának, mondván: Vedd nekem feleségül ezt a leányt. A lelke ragaszkodott Dínához, szerette, és szívéhez szól vala a leánynak. A fiú lelkének a lányhoz ragaszkodásából nem barátság, hanem szerelem alakult ki, amiből erőszak és paráznaság lett. Sekhem magánál tartotta Dínát.
Megjegyzem, hogy – véleményem szerint – ez nem olyan szexuális erőszak volt, mint amit Amnon követett el Támárral szemben. Erről lehet olvasni a 2Sám 13. részben. Amnon nem akarta feleségül venni Támárt. Sőt azt olvassuk a 2Sám 13:15-ben, hogy az erőszaktétele után: meggyűlölé őt Amnon felette igen, mert nagyobb lőn gyűlölete, mellyel gyűlölte őt, a szeretetnél, mellyel őt megszerette vala. És monda neki Amnon: Kelj fel, eredj dolgodra.
Mindkettőnek, a Dínán és a Támáron elkövetett erőszaknak is tragédia lett a vége. Olv. 1Móz 34,25-26. Amnont is meggyilkolták, aminek további súlyos következményei lettek.
3.) kérdés: Beszámol-e a Szentírás a nők egymás közötti barátságról, mint ahogyan az Ige beszámol Dávid és Jonatán barátságáról?
Válasz: A Bibliában olvasunk nőknek egymás közti barátságáról, de nem ismerek olyan beszámolót, ami szerint lányok, nők között olyan szoros barátság alakult ki, mint Dávid és Jonathán között.
Lányoknak egymás közti barátságára két példát említek a Bibliából:
1. Jefte leánya és leánybarátai. Jefte fogadást tett, hogy győzelme esetén azt, ami először kijön a háza ajtaján, megáldozza egészen égőáldozatul az Úrnak. Nem gondolta, hogy egyetlen lánya jön ki először. Bír 11:37-39 És monda az ő atyjának: Csak azt az egyet tedd meg nekem; eressz el engem két hónapra, hadd menjek el és vonulhassak félre a hegyekre, hogy sírjak szüzességemen leánybarátaimmal. És ő monda: Menj el. És elbocsátá őt két hónapra. Az pedig elment és az ő leánybarátai, és siratta az ő szüzességét a hegyeken. És a két hónap elteltével visszatért atyjához, és betöltötte az őfelőle való fogadást, amelyet tett, és ő [soha] nem ismert férfiút. Volt tehát barátság, de nem olyan, mint Dávidé és Jonatháné. (Megemlíteném, hogy látásom szerint Jefte lányát nem áldozták fel égőáldozatul. Ezt az Úr tiltotta. Az áldozata az volt, hogy soha nem ment férjhez, szűz maradt, és nem volt gyermeke.)
2. A menyasszony barátnői. A 45. zsoltár a királyi menyegzőről szól. Zsolt 45:14-15 Csupa ékesség a király leánya bent, vont aranyból van a ruhája. Hímes öltözetben viszik a királyhoz, szüzek [vonulnak] utána, az ő társnői (= barátnői. Ugyanaz a szó, mint Jefte lányának leánybarátai). Ugyanerről szól Máté 25:1 Akkor hasonlatos lesz a mennyeknek országa ama tíz szűzhöz, akik elővevén az ő lámpásaikat, kimenének a vőlegény elé. Ezek a szüzek a menyasszony barátnői.
Még valamit megemlítek, ami nem kimondottan barátság volt lányok, asszonyok között, hanem inkább egy közös ünneplés. Mert a bibliai időkben a férfiak és a nők külön ünnepeltek, nem együtt. Ezzel éppen a tisztátalan kapcsolatokat akarták megakadályozni. Erre is két igei példát említek:
1. A méd- perzsa birodalomban, Ahasvérus király idejéből való: Eszt 1:3 Uralkodása harmadik évében lakomát szerze minden fejedelmének és szolgáinak: Perzsia és Média hatalmasai, főemberei és a tartományok fejedelmei előtte valának. Itt csak férfiak ünnepeltek együtt. Eszt 1:9 Vásti királyné is lakomát szerze a nőknek, a királyi házban, mely Ahasvérus királyé vala. Itt pedig csak nők voltak, tehát a férfiaktól külön ünnepeltek.
(Zárójelben megjegyzem, hogy mikor gimnáziumba jártam, 1958-62 között, akkor az egyik gimnáziumba csak fiúk, a másikba csak lányok jártak. A gimnazista kor, a 15-18 év a szerelem ideje. Akkor még meg akarták akadályozni azt, hogy a tanulás helyett a szerelem kösse le a fiatalok idejét, erejét, gondolatait, érzelmeit).
2. Körtánc. Ez elterjedt volt Izraelben a nők között. Már a Veres tengeren való átkelés után is olvasunk erről: 2Móz 15:20 Akkor Miriám prófétaasszony, Áronnak nénje dobot vőn kezébe, és kimenének utána mind az asszonyok dobokkal és táncolva. Később is olvasunk körtáncról, amikor Benjámin törzsét csaknem kiirtották, és megesküdtek, hogy Átkozott, aki feleséget ad Benjáminnak! Ezért a következőt találták ki, nehogy kipusztuljon az egész törzs: Bír 21:20-21 [Ezt] parancsolák azért a Benjámin fiainak: Menjetek el, és leselkedjetek a szőlőkben. És ha látjátok, hogy jőnek Siló leányai a körtáncban táncolni, akkor jöjjetek elő a szőlőkből, és vegyetek magatoknak ki-ki feleséget a Siló leányai közül. Tehát a tánc nem fiúk és lányok, nem férfiak és nők közös tánca volt. Mennyivel más volt ez, mint a mai, férfiak és nők közös mulatozása, közös tánca! Sokkal inkább Isten gondolatát és akaratát követték ebben is.
Összefoglalva: A házasságon kívül fiúk és lányok, férfiak és nők közt nem lehet barátság. Kérem, mindenki kerülje el a „barátkozást” a más neművel. Viszont jó, ha azonos neműek között olyan barátság alakul ki, mint Dávid és Jonathán között. Bárcsak lennének ilyenek ebben a mai virtuálisnak nevezett világban is! Ámen.